С

Сфери впливу на ринок юридичних послуг – коментар юриста ЮФ «Місечко та Партнери» Дмитра Жукова для журналу «Український юрист» № 3 (111)

Серед найбільш важливих подій у галузі права, на нашу думку, варто виділити прийняття низки законів щодо податкової та судової реформ.

Оцінюючи «плюси» податкової реформи, треба зазначити позитивний вплив кодифікації законодавчих актів в один зведений кодекс, що полегшить роботу як підприємцям, так і правникам. Також важливою віхою стало законодавче врегулювання діяльності так званих єдинщиків, тобто осіб, що обрали спрощену систему оподаткування. Останнім часом адміністративні суди перевантажені позовами підприємців–комісіонерів до органів податкової служби з вимогами скасування відповідних штрафів у разі перевищення славнозвісних 500 000 грн. річного доходу через отримання коштів на свій поточних рахунок. Введення декількох груп платників єдиного податку дозволяє перейти у «вищу» групу, а не на загальну систему оподаткування, що має полегшити роботу підприємців.

Проте потрібно сказати і про неймовірну низку «мінусів» Податкового кодексу України. Тут, перш за все, варто згадати численні зміни, що вносяться до нього чи не щомісяця, невизначеність законодавця до певного часу щодо права відносити на валові витрати видатки, сплачені на користь ФОП - платників єдиного податку. Крім того, в практику увійшли «звичайні ціни», «фактичні перевірки» та інші «подарунки» українським підприємцям.

Результатами судової реформи стала поява Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ, який є касаційною інстанцією у цивільних і кримінальних справах, що замінив собою Верховний Суд України, а також Закону України «Про судовий збір».

Щодо даної реформи, позитивних аспектів потрібно ще пошукати, тоді як негативні видно неозброєним оком. У першу чергу, це значне збільшення збору, який сплачується позивачем при зверненні до суду. Якщо раніше позивач у господарському спорі сплачував не більше 25 500 грн., то тепер максимальний судовий збір сягає понад 68 000 грн. Також оплатною стала низка процесуальних дій, за які раніше збір не справлявся: це і забезпечення доказів, і оскарження ухвал суду тощо. При цьому якість роботи судів, на превеликий жаль, не змінилася. Крім того, практикуючі правники помітили, що переважною більшістю процесуальних документів, які видаються новим касаційним судом, стали ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження у зв’язку з необґрунтованістю касаційної скарги. Тобто, шансів на касаційний перегляд у сторін стало ще менше, ніж було у Верховному Суді України.